2017 Emerge America General Election Winners

2017 Emerge General Election Winners

(150 Women as of November 2017)

Colorado

Yolanda Avila—Colorado Springs City Council

Jen Bacon—Denver Public School Board

Chelsea Behanna—Lafayette City Council

Angela Cobian—Denver Public School Board

Allison Hiltz—Aurora City Council at Large

Nicole Johnston—Aurora City Council

Julie Mullica—Northglenn City Council

Crystal Murillo—Aurora City Council

Jamie Harkins—Lafayette City Council

Emma Pinter—Westminster City Council

Carrie Warren-Gully—Littleton School Board

Virginia Willford—Northglenn City Council

Maine

Kristen Cloutier—Lewiston City Council

Lynn Copeland—Saco City Council

Clare Davitt—Bangor City Council

Laurie Osher—Orono Town Council

Samantha Paradis—Mayor of Belfast

Alicia Rea—Lewiston City Council

Monique Roy—Lewiston School Committee

Laura Supica—Bangor City Council

Elyse Tipton—South Portland School Board

Maryland

Shaneka Henson—Annapolis City Council

Denise Mitchell—College Park City Council

Massachusetts

Michelle Badger—Plymouth School Board

Katjana Ballantyne—Somerville City Council, District 7

Manisha Bewtra—Melrose Alderman

Manikka Bowman—Cambridge School Committee

Bonnie Brodner—Lexington City Council

Mehreen Butt—Wakefield Select Board

Bonnie Brodner—Lexington City Council

Andrea Campbell—Boston City Council, District 4

Susan Chailfoux Zephir—Leominster City Council, District 4

Chris Chanyasulkit—Brookline Library Trustee

Michelle Ciccolo—Lexington Select Board

Jan Devereux—Cambridge School Committee

Jackie Doherty—Lowell School Commmittee, Vice Chair

Annissa Essaibi-George—Boston City Council, At-Large

Lydia Edwards—Boston City Council, District 1

Sarah Etelman—South Hadley Select Board

Jessica Finocchiaro—Greater Lawrence Technical School Committee

Julie Flowers—Beverly City Council, District 3

Judith Garcia—Chelsea City Council, District 5

Reeny Groden—Southampton Board of Selectmen

Heather Hamilton—Brookline Board of Selectmen*

Sabrina Heisey—Dracut School Committee

Stephanie Hirsch—Somerville City Council, At Large

Kara Holmquist—Needham Town Meeting

Beverly Hugo—Framingham School Committee*

Marilee Hunt—Bridgewater Town Clerk

Kathleen Kelly—Cambridge School Committee

Anne Landry—Essex Town Council

Jennifer Lemmerman—Melrose City Council, District 2

Monica Linden—Franklin Town Committee

Rebecca Lisi—Holyoke City Council, At large

Alanna Mallon—Cambridge City Council, At Large

Brenda Noel—Newton City Council, District 6

Caroline Normand—Somerville School Committee, District 7

Lisa Peterson—Salem City Council, District 3

Denise Schultz—Franklin School Committee

Sumbul Siddiqui—Cambridge City Council, At large

Yvonne Spicer—Mayor of Framingham*

Susan Voss—Northampton School Committee

Francia Wisnewski—Montague Town Meeting

Harmony Wu—Needham Town Meeting

Michelle Wu—Boston City Council, President

Tara Zeltner—Natick Town Meeting

Michigan

Amy Aubry—Hazel Park City Council

New Jersey

Heather Champagne—Roxbury Board of Education

Sadaf Jaffer—Montgomery Township Council

Diane Murray—Hillside Township Council

Britnee Timberlake—Essex County Freeholder Board

Catherine Wilson—Morris Township Council

New Mexico

Elizabeth Armijo—Albuquerque School Board

Sarah Attleson—New Mexico Democratic Party, Chair, Labor Caucus

Nancy Baca—CNM Community College Board

Nancy Bearce—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Katherine Clark—New Mexico Democratic Party, Secretary

Gina Dennis—CNM Community College Board and New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Marg Elliston—Chair, Sandoval County Democratic Party

Erin Engelbrecht—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Paula Fischer—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Lissa Knudsen—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Tara Lujan—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Kate Noble—Santa Fe School Board

Patricia Roybal Caballero—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Mara Salcido-Alcantar—Lovington School Board

Merrie Soules—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Karen Whitlock—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Oregon

Sheronne Blasi—Salem-Keizer School Board

Kristin Cornuelle—Multnomah Education Service District

Ana del Rocio—David Douglas School Board

Irene Konev—Clackamas Community College Board

Erika Lopez—Hillsboro School Board

Annette Mattson—Mt. Hood Community College Board

Felicita Monteblanco—Tualatin Hills Park and Recreation Board

Andrea Salinas—State House, District 38

Evangelina Sundgrenz—Eugene 4J School Board

Andrea Valderrama—David Douglas School Board

Kathy Wai—North Clackamas School Board

Rose Wilde—Lane Education Service District

Helen Ying—Multnomah Education Service District

Pennsylvania

Eileen Albillar—Warrington Township Supervisor (PA Board Member and AZ Alumna)

Janet Diaz — Lancaster City Council

Susan Henderson-Utis — Rosetree Media School Board

Barbarann Keffer — Upper Darby Township Council

Kristen Seale — Rosetree Media School Board

Paige Strasbaugh — Woodland Hills School Board

Deb Yonick-Kalina — Southern York County School Board

Tennessee

J. Racquel Collins — Shelby County Democrats’ Executive Commission

Jodi Jones—Johnson City Development Authority Board

Vermont

Ashley Hill—Montpelier City Council, District 3

Nicole Mace—Winooski City Council, At Large

Julie Rabion—Newport City Council, At Large

Rebecca White—Hartford Selectboard

Virginia

Dawn Adams—House of Delegates, District 68*

Hala Ayala—House of Delegates, District 51

Jennifer Boysko—House of Delegates, District 86

Jennifer Carroll Foy—House of Delegates, District 2*

Lauren Colliver—Blacksburg Town Council

Karrie Delaney—House of Delegates, District 67*

Wendy Gooditis— House of Delegates, District 10*

Elizabeth Guzman—House of Delegates, District 31*

Antoinette Irving—Richmond City Sheriff*

Karen Keys-Gamarra—Fairfax County School Board

Melissa Mason—Mathews County School Board

Kathleen Murphy—House of Delegates, District 34

Debra Rodman—House of Delegates, District 73*

Danica Roem—House of Delegates, District 13*

Kathy Tran—House of Delegates, District 42*


Washington

Kate Hansen—Ferndale City Council*

Deborah Kilgore—Snohomish County School Board*

Deborah Lurie—Mercer Island School Director*

Eden Mack—Seattle School Board, District 4*

Brandi Peetz—Spokane Valley City Council*

Debra Srebik—Kenmore City Council*

Janice Zahn—Bellevue City Council*

Wisconsin

Annette Ashley—Middleton-Cross Plains Area School Board Director

Carolyn Clow—McFarland Village Board

Denise DeMarb—Madison Common Council, District 16

Sarah Gaskell—Verona Common Council, District 2

Amanda Hall—Madison Common Council, District 3

Joyce Hall—Hudson Common Council, District 6

Jenna Jacobson—Oregon Village Board

Melissa Lemke—Racine Common Council, District 15

Emily Lindsey—Sun Prairie Common Council, District 1

Arvina Martin—Madison Common Council, District 11

Barbara McKinney—Madison Common Council, District 1

Diane Odeen—River Falls Common Council, At Large

Paula Phillips—Milwaukee Board of Education and School Board Director

Anissa Welch—Milton Mayor

Boot Camp in Non-Emerge States

Deborah Gonzalez—State House, District 117, Georgia*

 

 

Why She Runs

Have you thought about putting your name on the ballot? Learn about the Emerge program and why you should run!

Support Our Work

Emerge America needs your help to expand our training.