2016 Emerge Candidates

2016 Emerge Candidates
(330 women as of October 2016)

Bolded indicates candidates for the State House (113) or Senate (28) and U.S. Congress (5)
*indicates diverse Emerge candidates (122)

Emerge Arizona
Alexandra Arboleda — Central Arizona Project Water Conservation District
Karla Brewster — Flagstaff City Council
Jeanne Casteen — Creighton Elementary School Governing Board
Andrea Dalessandro — State Senate, District 2
Kristel Ann Foster — Tucson Unified School Board
Iisha Graves — State House, District 13
Katie Hobbs — State Senate, District 24
Tonya Macbeth — State Senate, District 15

Jennifer Pawlik — State House, District 17
Pamela Powers — State House, District 9
Celeste Plumlee — State House, District 26
Kathleen Rahn — State House, District 25
*Athena Salman — State House, District 26

Beth Weisser — State House, District 5

Emerge California
Kathleen Anderson — San Francisco Democratic Central Committee
*London Breed — San Francisco Board of Supervisors, District 5
*Tonya Burke — Mayor of Perris
*Desrie Campbell — Fremont Unified School District Board
*Amber Childress — Alameda County School Board
*Letitia Clark — Tustin City Council
*Malia Cohen — San Francisco Democratic Central Committee
*Thida Cornes — Mountain View City Council
*Gina Cuclis — Sonoma County Board of Education
*Brigitte Davila — San Francisco Democratic Central Committee
*Zoe Dunning — SF County Democratic Central Committee
Elizabeth Echols — Alameda County Democratic Central Committee
Yvette Edidin — Los Angeles Democratic Central Committee
*Mara Elliott — San Diego City Attorney
Heidi Emberling — Palo Alto School Board
*Denise Fleming — Moreno Valley Unified School District Board
*AngelAnn Flores — San Joaquin Board of Supervisors
Erin Fogg — Monterey Democratic Central Committee
Dallas Fowler — Los Angeles Democratic Central Committee
*Margaret Fujioka — Alameda Superior Court
Emilie Gatfield — Santa Clara County Democratic Central Committee
Regina Gage — Monterey Democratic Central Committee
*Lisa Gauthier — East Palo Alto City Council
*Darcie Green — State Assembly, District 27
*Beverly Greene — Alameda Democratic Central Committee
*Pratima Gupta — SF County Democratic Central Committee
Sophie Hahn — Berkeley City Council
Heidi Hall — Nevada County Board of Supervisors, District 1
Erin Hannigan — Solano County Board of Supervisors
*Nichelle Henderson — Los Angeles Democratic Central Committee
*Wendy Ho — San Jose/Evergreen College District Board of Trustees
Brigette Hunley — Solano County Democratic Central Committee
*Susan Jerich — Los Angeles Superior Court
Mary Jung — San Francisco Democratic Central Committee
*Farrah Khan — Irvine City Council
Tracy Krumpen — Napa Democratic Central Committee
*Beatriz Leyva-Cutler — Berkeley School Board
Elizabeth Linnerman — San Joaquin Democratic Central Committee
*Virginia Madueno — State Assembly, District 12
*Elisa Marquez — Hayward City Council
*Myrna Melgar — San Francisco Democratic Central Committee
Anne Molander — Sacramento County Democratic Central Committee


*Emily Murase — San Francisco Democratic Central Committee
Rachel Norton — San Francisco School Board
Pamela O’Leary — San Mateo Democratic Central Committee
Carlyn Obringer — Concord City Council
*Rochelle Pardue-Okimoto — El Cerrito City Council
*Marjan Philhour — San Francisco Board of Supervisors, District 1
*Leah Pimentel — San Francisco Democratic Central Committee
*Belia-Eugenia Ramos-Bennett — Napa County Board of Supervisors
*Rhodesia Ransom — Tracy City Council
Katie Ricklefs — Solano County Democratic Central Committee
*Tisa Rodriguez — Riverside Democratic Central Committee
Alix Rosenthal — San Francisco Democratic Central Committee
*Rebecca Saltzman — BART Board of Directors
*Lateefah Simon — BART Board of Directors
Nancy Smith — Sunnyvale City Council
*Zephanii Smith — San Joaquin Delta College Board
Gladys Soto — San Francisco Democratic Central Committee Jeanette Vazquez — Fullerton School Board
Vicki Veenker — State Assembly, District 24
*Malia Vella — Alameda City Council
*Annette Walker — Hayward Unified School District Board
Karen Weinstein — Alameda Democratic Central Committee
Katherine Welch — State Senate, District 7
Jessica Wethington McLean — Los Angeles Democratic Central Committee
*Shanell Williams — San Francisco Community College Board
*Monica E. Wilson — Contra Costa Board of Supervisors
*Lori Wilson — Suisun City Council
*Sabina Zafar — San Ramon City Council
Shirlee Zane — Sonoma County Board of Supervisors

Emerge Colorado
*Erin Bennett — State Senate, District 31
Jessie Danielson — State House, District 24
*Daneya Esgar — State House, District 46
*Angelique Espinoza — State House, District 10
Michele Fry — State House, District 7
Maria Gonzalez — State House, District 32
Kathy Chandler Henry — Eagle County Commissioner
*Leslie Herod — State House, District 8
Jennifer Hope – State House, District 25
Dafna Michaelson Jenet — State House, District 30
*Dominique Jackson — State House, District 42
*Naquetta Ricks — State House, District 42
Tami Story — State House, District 25
*Michele Wheeler — State House, District 7
Faith Winter — State House, District 35
Sheri Zabel — State House, District 16

Emerge Kentucky
*Tobie C. Brown — State House, District 55
McKenzie Cantrell — State House, District 38
Tiffany Carlson — Marshall County School Board
*Beverly Chester-Burton — Shively City Council
Morgan Eaves — Richmond City Commission
*Angela Evans — Lexington-Fayette Urban County Council
Cindi Fowler — Louisville Metro Council
Julia Gordon — Daviess County Family Court Judge
Joy Gray — State House, District 7
Brandi Harless — Mayor of Paducah
Deanna Henschel — McCracken County Family Court
Sarah Holland — Paducah City Commission
Nancy Jo Kemper — US Congress, District 6
Janice Odom — State Senate, District 9

Kathy Plomin — Lexington-Fayette Urban County Council, District 12
Cyndi Powell-Skellie — State House, District 58
*Attica Woodson Scott — State House, District 41
Pamela Sigler — State House, District 45
Rita Smart — State House, District 81
Julie Smith-Morrow — Newport Board of Education
Maria Sorolis — State House, District 48

Kathryn Thomas — District Court Judge
*Michelle A. Williams — Covington City Commission

Emerge Maine
*Kaiulani Anderson-Andrei — Portland School Board, At-Large
Shenna Bellows — State Senate, District 14
Heidi Brooks — State House, District 61
Matthea Daughtry — State House, District 66
Laurie Davis — Portland School Board Re-elect
Diane Denk — State House, District 9
Jessica Fay — State House, District 66

*Sara Gideon — State House, District 48
Anne Graham — North Yarmouth Selectboard
*Kimberly Hammill — State House, District 102
Denise Harlow — State House, District 36
Erin Herbig — State House, District 97
*Anna Kellar — State House, District 40
Jennifer Kreckel — Oxford County Probate Judge
Jay McCreight — State House, District 51
Kathleen Meil — State House, District 94
Moira O'Neill — State Senate, District 7
*Lois Reckitt — State House District 31
Kimberly Richards — State House, District 2
Christine Riley — State House, District 74
Diane Russell — State Senate, District 27
Betsy Saltonstall — State House, District 94
Kimberly Sampson — State Senate, District 20
Bettyann Sheats — State House, District 64
Denise Tepler — State House, District 54
*Charlotte Warren — State House, District 84
Maryann White — Gardner City Council At-Large

Emerge Maryland
*Shebra Evans — Montgomery County Board of Education
Cheryl Everman — Dorchester County Board of Education
*Alicia Joynes — Baltimore City Council, District 3
*Shannon Sneed — Baltimore City Council, District 13

Emerge Massachusetts
Gerly Adrien — State House, 28th Middlesex Distrcit
Christine Barber — State House, 34th Middlesex District
Jasmine Beach-Ferrara — Buncombe County Commission
Rebecca Brodie — Middlesex County Sheriff
*Mehreen Butt — City Council, Wakefield
Monica Cannon — State House, 7th Suffolk District
Claire Cronin — State House, 11th Plymouth District
Diana Dizoglio — State House, 14th Essex District

*Eileen Duff — Governor's Council, 5th District
Stephanie Everett — Register of Deeds
Katie Forde — Register of Deeds
Andrea Harrington — State Senate, Berkshire, Hampshire, Franklin, and Hampden
Natalie Higgins — State House, 4th Worcester District
*Diana Hwang — State Senate, 1st Suffolk and Middlesex
Phyllis Jones — State House, 14th Essex District
Jessica Lambert — Falmouth Board of Selectmen
Sheila Lyons — State Senate, Cape and Islands District
*Juana Matias — State House, 16th Essex District
*Kimatra Maxwell — State House, 3rd Worcester District
*Puja Mehta — Brookline Library Trustee
*Lesley Rebecca Phillips — State House, 25th Middlesex District
*Saritin Rizzuto — State House, 9th Essex District
Brianna Sullivan — State House, 1st Essex District
*Marydith Tuitt — State House, 7th Suffolk District
*Moira Walsh — State House, Rhode Island, District 3
Carlotta Williams — State House, 12th Suffolk District

Emerge Michigan
Nicole Bedi — State House, District 40
Sommer Foster— Canton Township Trustee
Julia Pulver — Oakland County Commissioner, District 5
*Helena Scott — State Senate, District 4
Suzanna Shkreli — U.S. Congress, District 8

Emerge Nevada
Shannon Bilbray-Axelrod — State Assembly, District 34
Jennifer Brekhus — Reno City Council, Ward 1
*Irene Bustamante Adams — State Assembly, District 42
Nicole Cannizzaro — State Senate, District 6
Lesley Cohen — State Assembly, District 29
Mallory Levins — Clark County School District Board of Trustees, District A
*Daniele Monroe-Moreno — State Assembly, District 1
Julia Ratti — State Senate, District 13

Ellen Spiegel — State Assembly, District 20
Allison Stephens — Democratic National Committeewoman

Emerge New Jersey
*Brenda Brathwaite — Atlantic County Freeholder
Maureen Byrne — Madison Borough Council
Sadaf Jaffer — Montgomery Township Committee
Lorna Phillipson — US Congress, District 4

*Carol Rizzo — Neptune Municipal Board
Dahlia Vertreese — Hillside Board of Education, President
Sydney Whalley — Spring Lake Borough Council

Emerge New Mexico
*Linda Allison — State Senate, District 40
Debbie Armstrong — State House, District 17
Jennifer Attrep — District Court Judge, 1st Judicial District
Nancy Bearce — Bernalillo County Treasurer
*Guadalupe Cano — State House, District 38
Alicia Edwards — Grant County Commission
Joanne Ferrary — State House, District 37
Natalie Figueroa — State House, District 30
*Stephanie Garcia Richard — State House, District 43
Joy Garratt — State Senate, District 23
Cynthia Hall — Public Regulation Commission
Anna Hamilton — Santa Fe County Commission
Anna Hansen — Santa Fe County Commission
Maggie Hart Stebbins — Bernalillo County Commission
*Kristin Henderson — Los Alamos County Council
*Alexis Jimenez — Sandoval County Commission
*Doreen Johnson — State House, District 5
Denise Lang — State House, District 51
*Idalia Lechuga-Tena — State House, District 21
*Georgene Louis — State House, District 26
*Jacqueline Medina — Criminal Court Judge, 2nd Judicial District
*Diana Murillo-Trujillo — Mayor of Anthony
*Debra Ramirez — District Court Judge, 2nd Judicial District
*Ane Romero — State House, District 15
*Patricia Roybal Caballero — State House, District 13
*Angelica Rubio — State House, District 35
Maria Sanchez-Gagne — District Attorney, 1st Judicial District
Debbie Sarinana — State House, District 21
Amy Sirignan — Criminal Court Judge, 2nd Judicial District
Merrie Lee Soules — US Congress, District 2
Liz Thomson — State House, District 24
Linda Trujillo — State House, District 48
*Julie Vargas — New Mexico Court of Appeals
Karen Whitlock — State House, District 38

Emerge Oregon
Marisha Childs — Multnomah County Commission,District 1
Wanda Davis — State House, District 23
Joelle Davis — Tualatin City Council
Julie Fahey — State House, District 14
Angelene Falconer — Milwaukie City Council
Kathleen George — Tribal Council, Confederated Tribes of the Grand Ronde
Val Hoyle — Oregon Secretary of State
Alissa Keny-Guyer — Assistant Majority Leader, State House, District 46
Irene Konev — Canby City Council
*Teresa Alonso Leon — State House, District 22
Ann Lininger —Assistant Majority Leader, State House, District 38
Sheri Malstrom — State House, District 27
Sharon Elizabeth Meieran — Multnomah County Commission, District 1
Renate Mengelberg — Oregon City City Council
Sheri Moore — Springfield City Council, Ward 3
Tiffany Partridge — Salem City Council
*Roberta Phillip-Robbins — State House, District 43
Karin Power — State House, District 41
*Amanda Schroeder — Multnomah County Commission, District 4
Claire Syrett — Eugene City Council
Kathleen Taylor — State Senate, District 22
*State Rep. Jessica Vega Pederson — Multnomah County Commission, District 3
Lucy Vinis — Mayor of Eugene
Jennifer Williamson —Majority Leader, State House, District 36

Emerge Pennsylvania
Mary Ellen Balchunis — US Congress, District 7
Carolyn Committa — State House, District 156
Barbarann Keffer — State House, District 163
Elaine Schaefer — State House, District 165
Dianne Corman-Levy — State House, District 168
*Movita Johnson-Harrell — State House, District 190

Emerge Vermont
*Becca Balint — State senate, Windham County District
Jessica Brumsted — State House, Chittenden County District
*Dawn Ellis — State Senate, Chittenden County District
Ashley Hill — State Senate, Washington County District

*Debbie Ingram — State Senate, Chittenden County District
*Kiah Morris — State House, Bennington County District
Carol Ode — State House, Chittenden County District
Corey Raynor — State House, Caledonia County District
*Heidi Remick — Weathersfield School Board
Korrine Rodrigue — State Senate, Rutland
Katherine Sims — State House, Orleans-Lamoille District
Denise Smith — State Senate, Franklin County District

Emerge Virginia
*Angelia Allen — Portsmouth School Board
Freeda Cathcart — Roanoke City Council
*Shonda Harris-Muhammed — Richmond School Board
*Charleta Mason — Lynchburg City Council
Andria McClellan — Norfolk City Council
*Trina McLaughlin — Danville City Council
Sheila Olem — Herndon Town Council
Shelly Simonds — State Senate, District 1; Newport News School Board
*Grace Han Wolf — Herndon Town Council

Emerge Wisconsin
Julie Allen — Lincoln County Board of Supervisors
Mary Arnold — Columbus School Board
*Carousel Andrea Bayrd — Dane County Board of Supervisors
Carol Beals — Grant County Board of Supervisors
Jill Billings — State Assembly, District 95
*Leah Blough — Kenosha County Board
Tammy Bockhorst — Shorewood Village Board
Nanette Bulebosh — State Assembly, District 27
*Marisabel Cabrera — State Assembly, District 9
Virginia Dankmeyer — Clerk, La Crosse County
Jennifer Dye — Dane County Board of Supervisors
*Catherine Emmanuelle — Eau Claire City Council
Vicky Erickson — Mayor of Hudson
Sharon Hampson — La Crosse County Board of Supervisors
Kara Hawes — Rock County Board of Supervisors
Dianne Hesselbein — State Assembly, District 79
Meagan Holman — Milwaukee City Council
Kari Ives — Chippewa County Board of Supervisors
Julie Jansch — Green Bay School Board
*Celestine Jeffreys — Green Bay School Board
Peggy Jerome — La Crosse County Board of Supervisors
Tara Johnson — La Crosse County Board of Supervisors
*LaTonya Johnson — State Senate, District 6
Emily Kenney — Wauwatosa School Board
Mary Kolar — Dane County Board of Supervisors
Kimberly Lawton — District Attorney, Bayfield County
*Chantia Lewis — Milwaukee City Council
*Jackie Moore — Ashland City Council; Ashland School Board
Catherine Myers — Janesville School Board
*Marcelia Nicholson — Milwaukee County Board of Supervisors
Diane Odeen — State Senate, District 10
Melissa Sargent — State Assembly, District 48
Kara Schmidt — Douglas County Register of Deeds
Mary Schuch-Krebs — Kenosha County Clerk
*Wendellyn Stallings — Sussex Village Board
*Shelia Stubbs — Dane County Board of Supervisors
Lisa Subeck — State Assembly, District 78
Nancy Tabaka-Stencil — State Assembly, District 86

*Sequanna Taylor — Milwaukee County Board of Supervisors
Christina Tryggestad — La Crosse County Board of Supervisors
Mary Von Ruden — Sparta City Council; Monroe County Board of Supervisors
Anissa Welch — State Assembly, District 43
Mandy Wright — State Assembly, District 85
Hayley Young — Dane County Board of Supervisors
*JoCasta Zamarripa — State Assembly, District 8

Why She Runs

Have you thought about putting your name on the ballot? Learn about the Emerge program and why you should run!

Support Our Work

Emerge America needs your help to expand our training.